Na veleučilištima niste prepušteni sami sebi

Piše
Iva Bucić

Nov 20, 2016

Otprilike svaki deseti student u Hrvatskoj upisan je na jedno od 40-ak veleučilišta i visokih škola, a kao jednu od najvećih prednosti u odnosu na sveučilišta uglavnom navode to što nisu prepušteni sami sebi.

Sreću se s bezbroj predrasuda

Anketa koju je početkom ove godine proveo EduCentar pokazala je da čak 40 posto od 430 ispitnika smatra kako je privatno obrazovanje bolje od javnog. Istovremeno, studenti privatnih studija svakodnevno se sreću s nizom predrasuda .

Lakše je na privatnim fakultetima jer student nije samo broj, dostupni su i profesori i literatura, kao i asistenti, konzultacije se održavaju redovito, svi su materijali online, a neke vježbe studenti mogu raditi od doma. Na Baltazaru nikad niste prepušteni sami sebi – kaže Petra Dorner, stručna suradnica za odnose s javnošću.

Veleučilište Baltazar jedno je od 15-ak visokih škola i veleučilišta koja su se prezentirala na 21. Smotri Sveučilišta u Zagrebu. Smotra je u protekla tri dana, od četvrtka, 17., do subote, 19. studenog, privukla hrpu posjetitelja, prvenstveno budućih brucoša.

sami sebi

(Foto: Facebook)

Na privatnim je fakultetima veliki plus to što profesori više vremena posvećuju studentima i uspostavljaju bolji donos s nama. Ne događa se, na primjer, da profesori ruše na ispitu samo jer su loše volje, kaže Luka Vuković s Algebre i brucošima poručuje: Nemojte se dvoumiti, na Algebri se nećete razočarati, dobit ćete sve znanje koje želite i očekujete.

Znanje ima cijenu

sami sebi

(Foto: Facebook)

Doduše, sve to i košta, pa godišnje školarine, ovisno o instituciji, iznose od desetak do 35 tisuća kuna. No, primjerice, Baltazar najboljim studentima vraća školarine, a na TVZ-u se u nekim slučajevima ni ne plaćaju.

Mi sa školarinama ne kupujemo diplome, nego samo plaćamo svoje profesore. S njima imamo osobne kontakte, uvijek su tu za nas, priča nam Dominik Bebek, student Visoke poslovne škole Zagreb i dodaje kako studenti imaju priliku naučiti puno toga i u praksi.

Naime, u sklopu VPŠ-a djeluje Promotion 3STO7, marketinška agencija u kojoj studenti mogu, na primjer, sudjelovati u izradi kampanje za vanjske suradnike. Jedan od uradaka koji je izašao iz VPŠ-ove male kreativne radionice pogledajte u nastavku. Radi se o nesvakidašnjoj pozivnici za gostujuće predavanje. Nikola Žinić iz agencije Bruketa&Žinić poručio je studentima da ga nitko nikada nije na tako originalan način pozvao na predavanje.

Prakse na svakom koraku

Upravo je praksa još jedan od aseva u rukavu privatnih visokih učilišta. Tako, primjerice, i na TVZ-u studenti imaju priliku naučiti nešto kroz praktični rad. Posebno se ponose laboratorijima, u kojima studenti mogu samostalno raditi na novim tehnologijama.

Kod nas na faksu ima stvarno jako puno prakse, započinje priču Dominik Gečević, TVZ-ovac koji je za završni rad izradio beskontaktnu regulaciju protoka sanitarne vode: – Takvo što bi moglo služiti u umivaonicima u javnim wc-ima, a korisnik bi na slavinama mogao kontrolirati i temperaturu i protok vode, kaže nam TVZ-ovac koji će se sa svojim radom predstaviti i na Sajmu inovacija.

sami sebi

Osim toga, TVZ-ovci organiziraju TVZ Mobile Challenge Cup, natjecanje u izradi mobilnih aplikacija koje ove je godine uključilo čak 165 natjecatelja. Studenti TVZ-a imaju priliku sudjelovati i u Elektrijadi, na kojoj se diljem Europe svake godine natječu studenti elektrotehnike. U svakom slučaju, tko se želi angažirati, svakako može naći načina.

Politehnika 2025: TVZ otvara nove i prepravlja stare studije

Profesori dostupni non-stop

Doduše, iako su programi na privatnim fakultetima usklađeniji s tržištem rada, istraživanje EduCentra pokazalo je kako čak četvrtina ispitanika ne bi upisalo ovakav studij jer smatraju da ih poslodavci ne cijene.

No, Sara Lončar s Veleučilišta Velika Gorica tvrdi da oni na tržište rada izlaze kompetentni: – Mi smo prepoznati na tržištu rada i to je veliki plus, kaže i dodaje: – Jedinstveni smo jer imamo smjerove kojih nema ni u ostatku Hrvatske ni regije, kao što je, na primjer, stručni preddiplomski studij Očna optika ili Održavanje zrakoplova. Brucošima Sara poručuje da se ne boje.: –  Nas je na veleučilištu samo tisuću i pol, pa je pristup profesora individualan.

Dok je velikogoričko Veleučilište na glasu zbog jedinstvenih studija, Libertas ima titulu jedinog međunarodnog veleučilišta u Hrvatskoj: – Profesori su nam stalno dostupni i ne moramo plaćati instrukcije, predaju nam profesori s prestižnih fakulteta poput Harvarda i Cambridgea, kaže Emila Kadirić s privatnog veleučilišta Libertas, koji, osim u Zagrebu, djeluje još u Dubrovniku i Kutini: – Samo se u Dubrovniku predavanja slušaju na engleskom, pa tamo imamo dosta stranih studenata, a naviše ih dolazi iz SAD-a.

Osim bolje komunikacije s profesorima, dostupnije stručne prakse, i stjecanja konkretnih znanja potrebnih na tržištu rada, jedna od velikih prednosti privatnih visokih učilišta je to što studentima pripremaju brdo gostujućih predavanja. Takva je situacija, primjerice, na veleučilištu Baltazar.

Jedan od najzanimljivijih formata  studentima jest Baltazar dnevni boravak, projekt Veleučilišta u kojem sudjeluju i studenti, koji na konkretnom primjeru uče kako organizirati gostovanje po njihovoj želji. Tako su do, među ostalima, gostovali Husein Hasanefendić Hus iz Parnog Valjka, Massimo, Rade Šerbedžija, a uskoro stižu i Darko Rundek i Remi.  Ta su druženja otvorena za sve, gosti nam pričaju iskustva iz prakse, a studenti mogu pitati što god ih zanima, priča nam Petra Dorner i dodaje kako se studenti mogu angažirati i u časopisu BAK, u kojem pišu o projektima, Erasmusu i sličnom studentskim temama: – Uvijek potičemo studente i omogućujemo im da razmišljaju izvan okvira, da razviju poduzetnički duh i postanu promjena koju žele vidjeti u svijetu.

Kako se razlikuju od sveučilišnih studija?

Studenti na veleučilištima i visokim školama upisuju stručne studije, koji promiču primijenjene vještine za neposredno uključivanje na tržište rada. S druge strane sveučilišni studiji više pažnje posvećuju teorijskim znanjima i pripremaju studente za karijeru u znanosti i poslovnom svijetu.

Na našoj visokoj školi predmeti su stručni, konkretni i bitni za naš studij, smatra Petra Gospodnetić s Visoke poslovne škole i dodaje kako se i na veleučilištima i visokim školama mora učiti.

Veleučilišta i visoke škole nisu nikakva iznimka – koji kod studij da odaberete, uvijek ćete o njemu čuti predrasude. Ali koliko god one ustaljene bile, to ne znači da su istinite.

Kratki vodič kroz sveučilišne predrasude

Komentari