Igrica s kojom su Poljaci pomeli sva očekivanja – Witcher 3

Piše
Lea Čuveljak

Nov 16, 2016

Svi zaljubljenici u video igrice zapalili su ove godine internetske stranice 9gag i Reddit s komentarima i raspravama o video igrici Witcher 3. Ona je djelo poljske gaming kompanije CD Projekt S.A osnovane prije 22 godine. 

Živimo u dobu u kojem su video igrice postale ogroman dio socijalnog života za mnogo mladih ljudi. To je jedan od načina da upoznamo nove ljude, naučimo nove stvari, otkrijemo nove svjetove te je ujedno i jedini oblik medija u kojem nismo samo pasivni promatrači već sami sudjelujemo u pričama i njihovim likovima.

Sve je počelo ne tako davne 1994.

Marcin Iwiński i Michal Kiciński osnovali su vlastitu tvrtku 1994. godine pod nazivom CD Projekt. Kompanija je započela tako da se prvo bavila prodajom igrica koje su uvozili iz Amerike te su bili među prvima koji su prodavali video igrice na CD-ovima. Kasnije su krenuli s prevođenjem engleskih igrica na poljski te su pronalazili poljske voice actore koji će likovima davati glasove.

S vremenom je tvrtka htjela krenuti u drugom pravcu i umjesto prodaje igrica početi izrađivati vlastite. Tako je i nastala ideja da se stvori game serijal prema knjizi Andrzeja Sapkowskog The Witcher, odnosno orignalnog naziva Wiedźmin. Međutim, u to vrijeme osnivači tvrtke nisu znali ništa o tome kako napraviti igricu te su 2002. godine osnovali video-game razvojni studio CD Projekt RED.

Riječi iz knjige moraju oživiti

Studio CD Projekt RED započeo je sa stvaranjem prvog nastavka Witchera te su napravili prvu demonstraciju igre koja je dobila oštre kritike pa je voditelj projekta zbog toga dao ostavku. Od tog trenutka ostalo je na osnivaču Kicińskiju da vodi projekt Witchera iako ne zna ništa o stvaranju video igrica. Glavni problem je bio to što tim koji radi na igrici nije imao jasno usmjerenje kako žele prikazati svijet iz Sapkowskove knjige. S vremenom, dobili su pomoć od kompanije BioWare koja je pomogla reklamirati projekt te skupiti dovoljno novca za nastavak. Tim se ubrzo proširio s 15 ljudi na 100, budžet se iz tog razloga znatno smanjio te su morali promjeniti dosta sadržaja u igrici ako su htjeli razvijati priču oko njenih likova. Još jedan od većih problema bilo je prevođenje s poljskog na engleski. Tu je srećom uskočila američka tvrtka Atari.Inc i nakon 5 godina razvijanja igrice u 2007. godini došla je na svjetsko tržište i dobila svoje englesko ime – The Witcher. 

Pozitivna reakcija svijeta donijela je i rezultate

S time što je igrica dosegla američko tržište i dobila uglavnom pozitivne kritike za CD Projekt RED to je značilo samo jedno, a to je da moraju izdati drugi nastavak. Međutim, kompanija je htjela eksperimentirati te su umjesto nastavka odlučili napraviti verziju za igraću konzolu imena The Witcher: White Wolf. Izrada takve verzije zahtijevala je više sredstava, zaposlenika i vremena te je kompanija s kojom su surađivali počela zahtijevati sve više novca, dok tim jednostavno nije odustao od takvog projekta.

Nakon pokušaja da izrade igricu za konzolu tvrtka je skoro doživjela bankrot te su odlučili da će se fokusirati na izradu Witchera 2. Kompanija je u proljeće 2011. godine izdala Witcher 2: Assassins of Kings koji je prodan u više od 1,7 milijuna kopija.

U proljeće 2015. godine izašao je zadnji ujedno i najisčekivaniji nastavak ovog popularnog serijala, a to je The Witcher 3: Wild Hunt. Nastavak koji se u samo šest tjedana rasprodao u 6 milijuna kopija.

Geralt of Rivia – istjerivač slavenskih čudovišta

Priča unutar igrice razvija se oko njezinog glavnog lika Geralta koji je zapravo Witcher. Witcher je genetski unaprijeđen i treniran čovjek s posebnim moćima. Kao mali, Geralt je poslan u witcher Wolf školu u kojoj je učen kako postati Witcher. Njegova glavna misija je da se bori protiv stvorenja i čudovišta te štiti one kojima njegova pomoć treba. Cijeli svijet ove igre inspiriran je slavenskom mitologijom i njenim bićima, kao što su vještice, Baba Yaga i slična stvorenja. Od stravičnih stvorenja ima svega te su podijeljeni u klase kao što su Necrophages, Hibridi, Prokleta stvorenja, čudovišta i slično. 

Likovi koji okružuju Geralta su Yennefer – ljubav njegova života, Vesimir – njegov učitelj, Ciri – ženska witcherica, Dandelion – njegov prijatelj kojeg sretne u Novigradu i mnogi drugi.

Kroz samu igru igrač upravlja Geraltom te kroz njega upoznaje cijeli novi svijet vizualne fantastike i mistike. Igrač mora donositi odluke kroz igru koje će utjecati na daljnje događaje. Uz glavne zadatke igrač može igrati i, takozvane, side questove koji mu omogućuju da bolje upozna svijet u kojem se nalazi te s time proširuje samu priču. Mističnih i strašnih stvorenja ima napretek tako da Witcher uvijek ima pune ruke posla što daje igraču odličnu priliku da upozna Geraltove super moći i nadnaravne sposobnosti.

Super moći donijele i super nagrade

Witcher 3 doživio je ogroman uspjeh te je uz odličnu zaradu kompaniji donio i velike nagrade. Igrica je osvojila preko 800 nagrada te je na Game Developers Choice Awards proglašena najboljom igricom 2016. godine. Uz to, na ostalim natjecanjima kao što su Golden Joystick Awards, The Game Awards i D.I.C.E. Awards dobila je nagrade u kategorijama za najbolji dizajn, vizualni dizajn, najbolji soundtrack i najbolju priču.

Igra je u međuvremenu dobila Game Of The Year ediciju u kojoj se nalaze sve ekspanzije i dodatni sadržaji, s toga je pravo vrijeme da i sami upoznate Geraltov svijet.

Naslovna fotografija: Facebook

Komentari